Velikonoční památka padlých vojáků
Článek z novin:
O Bílé sobotě 15. dubna 2017 uspořádali členové budějovického spolku „Jednadevadesátníci“ pietní akt s položením věnce u pomníku padlých v Třebotovicích na okraji Českých Budějovic. Spolek tak chce připomenout a obnovit tradici slavení památky padlých vojáků o velikonočních svátcích. Dnes je všeobecně připomínána památka obětí všech válek na mezinárodní Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu. Toho dne roku 1918 byla v Compiégne u Paříže podepsána kapitulace Německa a oficiálně tak skončila první světová válka. Do Čech se ale listopadový Den veteránů rozšířil až po mnoha letech. Po celou dobu první republiky byla především na venkově slavena památka padlých vojínů o velikonoční bílé sobotě. Podle křesťanské tradice je to den, kdy Ježíš Kristus ležel v hrobě, a proto byla symbolicky bílá sobota spojována i s padlými vojáky. Slavnost většinou začínala v 11 hodin, kdy u pomníků padlých v jednotlivých obcích stáli čestnou stráž místní sokolové, hasiči a legionáři. Představitelé obce přednesli své projevy a dvě minuty před polednem trojí úder kostelního zvonu oznámil počátek klidu a zastavení vší práce. Polední zvonění pak celou slavnost ukončilo.
Jednadevadesátníci se o Velikonocích sešli v Třebotovicích již podruhé. „Chceme obnovit tuto zapomenutou tradici a docílit toho, že bude v budoucnu připomínána i jinými spolky a v jiných obcích.“ dodává předseda spolku Jan Bican. A proč se Jednadevadesátníci o bílé sobotě scházejí právě u třebotovického pomníku? Protože na Českobudějovicku jde o vůbec nejstarší pomník padlých, který zde byl odhalen již v září 1919. Většina ostatních pomníků vznikla až v průběhu 20. let. Někteří z třebotovických mužů navíc prožili válku v řadách budějovického 91. pěšího pluku. Za vůbec nejstarší pomník padlých na Českobudějovicku bychom mohli považovat pomník na Hojné Vodě u Nových Hradů, který byl zřízen již v roce 1917, ale původně jako obelisk vítězství Rakouska-Uherska a Německa ve Světové válce. Protože se tato vize nekonala, byl obelisk teprve později přeměněn na pomník padlých.
Třebotovice dnes již nejsou samostatnou obcí a jsou součástí Českých Budějovic. To se bohužel projevilo i na stavu místního pomníku, který pomalu chátrá. Potvrzuje se tak, že vedení města nemá valný zájem o vlastní historii a osudy svých předků. Dodnes například nepřipomíná žádná pamětní deska nebo alespoň informační cedule existenci vojenského hřbitova v Plavské ulici, nijak není připomenuta ani existence vojenského oddělení městského hřbitova u sv. Otýlie, kde během první světové války a krátce po ní bylo pochováno více než 1300 vojáků včetně 80 jednadevadesátníků a řady čs. legionářů.